Logo Restauracja Ariel
Zarezerwuj stolik: (48) 512 093 205

O Restauracji

Restauracja
Ariel

Nazwa "Ariel" wywodzi się ze Starego Testamentu. Jest to imię jednego z czterech archaniołów, ukazującego się na ziemi pod postacią lwa pożerającego w płomieniach złożone na ołtarzu ofiary świątynne. "Ariel" należy do świty aniołów otaczających Tron Chwały. Znany jest również jako "Uriel", co w tłumaczeniu z języka starohebrajskiego oznacza "Światło Boga".

 

W samym centrum
Kazimierza

Restauracja, kawiarnia i galeria "Ariel" usytuowana jest w samym centrum tętniącego życiem Kazimierza. W promieniu około 200 metrów znajduje się pięć synagog, w tym jedna w pełni spełniająca swoje funkcje (Remuh), zabytkowy cmentarz oraz dom modlitwy, gdzie żył i pracował znany kabalista Natan Spira. Obiekt ten znany jest również jako bóżnica (synagoga) "Auf dem Bergel" (Bożnica). Godna uwagi jest też najstarsza z istniejących w Polsce tzw. "Stara Bóżnica", gdzie mieści się judaistyczne muzeum.

Restauracja
z historią

"Ariel" powstał w odrestaurowanej w 1990r. kamienicy z okresu międzywojennego, zbudowanej w miejscu dawnej XVIII-wiecznej tzw. Kamienicy rabinowskiej, zamieszkałej przez nieprzejednanych przeciwników chasydyzmu - rabina Izaaka Lewitana (zmarłego w 1799r.) oraz jego syna Dawida Lewiego (rabina krakowskiego w latach 1816-1832).

Ale to
nie wszystko

Obecnie mieści się tutaj pierwsza w Krakowie prywatna galeria sztuki judaistycznej, współczesnej i dawnej, a w dobudowanym symetrycznie drugim skrzydle budynku rozszerzono działalność na kawiarnio-restaurację z koncertami muzyki żydowskiej.

Nasze sale

Sala
Kominkowa

Klimatyzowana sala dla 45 osób znajdująca się na parterze zabytkowej kamienicy żydowskiej z XVI wieku. Dzięki umieszczonemu w niej kominkowi oraz obrazom o tematyce żydowskiej będą mogli Państwo poczuć klimat dawnego Kazimierza.

Sala
Koncertowa

Klimatyzowana sala dla 80 osób położona na I piętrze. Ściany zdobi bogata kolekcja obrazów. Szczególnie polecana jest naszym gośœciom na koncerty muzyki żydowskiej-klezmerskiej.

Sala
Główna

Klimatyzowana sala na 35 miejsc. Jej główną atrakcją jest sklepik z pamiątkami usytuowany przy wejściu, w którym nabyć można:

  • Obrazy
  • Płyty CD i kasety z muzyką klezmerską itp.
  • Edycje księgarskie
  • Wyroby ze srebra
  • Figurki i rzeźby
  • Pocztówki
  • Menory
Sala Knieja

Sala
Knieja

Klimatyzowana sala z 45 miejscami konsumpcyjnymi. Utrzymana jest w stylistyce leśnej. Ściany sali zdobią gipsowe płaskorzeźby przedstawiające lasy i łąki w czterech porach roku.

Sala w Piwnicach

Sala
w Piwnicach

Klimatyzowana sala z 65 miejscami konsumpcyjnymi. Usytuowana w podziemiach kamienicy podkreśla klimat okresu panującego na Kazimierzu w XVIII wieku. Na ścianach umieszczone są wspaniałe płaskorzeźby przedstawiające znanych Żydów. Dodatkowo w końcu sali znajduje się ściana poświęcona pamięci żydów zamieszkujących te tereny w XVIII wieku.

Sala
Galeria

Klimatyzowana sala z 50 miejscami konsumpcyjnymi. Jej główną atrakcją jest galeria obrazów sztuki judaistycznej, współczesnej i dawnej autorstwa znanych artystów.